Orthodontic treatments

Diş hekimliğinde bir uzmanlık dalı olan Ortodonti, çapraşık ve uyumsuz dişlerin, uyumunu kontrol ederek teşhisini yapan, durumun önüne geçmeye çalışan ve tedavi uygulayan bir alandır.

Hastalarda alt çenenin önde yahut geride bulunması gibi bozukluklarda kişinin yaşı da ele alınarak bir tedavi belirlenir. Ergenlik dönemlerinde üst ve alt çene yapısının gerideyse Ortodonti ile çözüm bulunabilir.

Yetişkin bireylerde iskelet bozuklukları mevcutsa ortodonti ve cerrahi kapsamında çözüm sunulur. Yalnızca estetik amaçlarını taşımayan bu işlemlerde aşağıdaki gibi nedenler vardır;

 

 

 • Muhtemel diş eti hastalıklarının önüne geçilmesi
 • Çene ekleminde sorunların önüne geçilmesi
 • Çiğneme işleminde işlevsellik
 • Konuşma bozukluğu

Klinik olarak verdiğimiz hizmetler arasında bulunan Ortodonti diğer servislerimizde olduğu gibi ön muayeneye gelmeden, ağız içi görüntüleri ve röntgenler yardımıyla yapılır. Hastalarımız farklı bir şehir ya da ülkeden gelmişse, konaklama için anlaşmalı otellerimiz mevcuttur. Tedavi öncesi ve sonrası 7/24 bizimle temas kurulabilir.

Invisalign

Şeffaf plak olarak da adlandırılan Invisalign tercih edilen yöntemlerden biridir. Genel tabiriyle diş telinin görünmeyen şekli olarak belirtilir. Bilgisayar ortamında 3 boyutlu modelleme yazılımıyla hastaya spesifik şekilde üretilir. Daha etkili bir yöntem olup ağız içinde tel bulunmaz.

Dolayısıyla hastalarda batmalar meydana gelmez. Her bir şeffaf plak 0,5mm düzeltilir ve sonrasında dişlere işlem yapılır. Invisalign yönteminde plaklar günde 18 saat takılı kalmalıdır. Şayet bir durum meydana gelirse, 1 veya 2 saatlik bir çıkarma tedavide problem oluşturmaz. Yöntemin özellikleri şöyledir;

 • Hastanın günlük yaşamı etkilenmez.
 • Plaklar, ağzın içinde belli olmaz.
 • Yeme-içme esnasında, diş fırçalamada çıkartılabilir.
 • Metalsiz yapılmakta olup, şeffaf plaklar yumuşak yapıdadır. Diş etlerinizi ve dişlerinizi rahatsız etmez.
  Yöntem, gençlere ve yetişkinlere yapılabilir.

Incognito

3M şirketi tarafından kişiye spesifik olarak üretilen Incognito dişlerin iç tarafına uygulanan bir sistemdir. Herkese kolaylıkla uygulanabilen yöntem başta dış görüntüsüne özen gösterenler tarafından kullanılır. Bununla beraber hasta uygunluğuna diş hekimi karar verir.

Üretim esnasında uzman diş hekiminin, hastadan aldığı ölçüler 3 boyutlu taranır. Böylece dijital ortama aktarılarak, lingual bölgenin yapısına uygun tasarlanır. Sistem kişinin her bir dişine özel şekilde hazırlanır. Telin üretimi tamamlanınca diş hekimine verilir.

Takıp-Çıkarmalı Apareyler

Takıp çıkarmalı apareyler ağız bölgesinde kroşelerden destek alınarak tutturulur ve dişlere yapıştırılmaz. Kişi takıp çıkarma esnasında herhangi bir zorluk yaşamaz. Bazı kullanım alanları,

 • Hafif çapraşıklıklar,
 • Çene genişletme işlemleri,
 • Basit diş hareketleri,
 • Yer tutucu şeklinde,
 • Pekiştirme,

gibidir. Kullanım süresi 7 ay olup süre boyunca düzelme kaydedilmektedir. Kullanım sırasında yalnızca gündüzlerde değil, gecelerde de uygulanır. Genellikle yemek yeme, diş fırçalama haricinde devamlı takılır. Kullanılmadığında diş hekimi tarafından verilen spesifik kutuda saklanır.

Eğer takıp çıkarmalı aparey kırılır yahut kaybolursa, uzman diş hekimine hızlıca gidilmelidir. Aksi halde çene yapısı ilk durumuna döner.

Sıkça Sorulan Sorular

Invisalign Kimlere Yaptırılabilir?
Invisalign çocuk, genç ve yetişkinlere uygulanabilen bir sistemdir. Buna rağmen hasta profilinin uygunluğuna göre hareket edilir. Hafif ve orta diş çapraşıklıkları söz konusu yöntem ile tedaviye alınabilir. Diş çekimi gerekiyorsa Invisalign kullanılabilir; ancak bunu diş hekimi belirler. Ayrıca Invisalign yönteminin hasta için uygun olup olmadığı da kontroller sonucu belli olur.

Invisalign Kontrol Sıklığı Nedir?
Bu yöntemde kontrol sıklığı, her ayda bir keredir. Gelinen her kontrolde 2 şeffaf plak verilir. Hastalar plaklarını 15 günde bir kez değiştirir. Günde 1-2 saat çıkarılabilecek olmakla beraber; her gün yaklaşık 18-20 saat uygulanma zorunludur. Önerilen yalnızca yemek yeme sırasında çıkartılmasıdır.

Sigara Şeffaf Plakların Rengini Etkiler Mi?
Invisalign yönteminde görülmeyen şeffaf renkte plaklar söz konusudur. Sorulan sorunun cevabı içme sıklığına göre değişir. Şayet çok kullanılıyorsa şeffaf plaklar bundan etkilenir ve sararma görülür.

Bu durum sadece sigara için değil, aşırı çay ve kahve için de geçerlidir. Plaklar böylece konuşma esnasında fark edilebilir. Ancak 15 günde 1 kez değiştirildiği için renklenme aşırı olmaz.

Ortodontik Tedavi Almak Konuşmayı Etkiler Mi?
Ortodontik tedavi sürecinde tellerin takılması ardından birkaç gün konuşma değişikliği gözlemlenebilir. Hareketli apareyler kullanımında ise bir takım harflerin söylenmesinde zorluk yaşanabilir. Buna karşılık her iki seçenekte de maksimum 1 haftada konuşma normalleşir.

Hemen Size Özel Fiyatlı
Ücretsiz Tedavi Planınızı Talep Edin!

Uzman hasta temsilcilerimiz tedavi sürecinizi baştan sona ücretsiz şekilde planlamak ve sizi daha yakından tanımak için sabırsızlanıyor.

Telefon

Sizi Arayalım

Sizi Arayalım Formu‘nu doldurarak muhteşem bir gülüşe ilk adımınızı atabilirsiniz. Sağlık danışmanlarımız size en kısa sürede ulaşacak.


  keyboard_arrow_up