Diş Eti Tedavileri

diş eti yakın çekim

Dişleri saran diş eti ve kemik yapılarının iltihabı Periodontitis olarak adlandırılmaktadır. Diş yapısı kemik yapısı içerisinde bir kökle, ağızda bulunan kron bölümünden meydana gelir. Ayrıca kök, kemik içerisinde ince lifler sayesinde sabittir.

Diş eti iltihabı ağızda görülen diş etininin haricinde kemik dokusunu da etkisine alır. Diş eti tedavisi uygulanmazsa çürük bulunmayan dişlerin sallanması, çekilmesi gibi sonuçlar meydana gelir.

Diş eti hastalığı erken dönemlerinde Gingivitis olarak isimlendirilir. Bu süreçte hafif kızarıklıklar meydana gelebilir. İltihabın bazı belirtileri,

 • Kendiliğinden veya diş fırçalama esnasında diş eti kanaması,
 • Çarpıklaşan, eğrileşen diş yapısı,
 • Dişlerde sallanma görülmesi,
 • Diş etlerinin geriye çekilmesiyle beraber diş kökünün görülmesi,
 • Ağız içerisinde tat bozukluğu,
 • Şiş ve kırmızı renkte diş eti,
 • Ağızda koku oluşması,

Diş eti problemleriniz varsa kliniğimiz profesyonel ekipleriyle sizlere sağlıklı çözümler sunarak, daha kaliteli ve mutlu yaşamanızda yardımcı olur.

Gummy Smile

Ağız ve diş sağlığında diş eti çekilmesi, en sık görülen rahatsızlıklar arasındadır. Problemler herhangi bir yaşta görülebilir. Bu süreçte birçok kişi çekilme olduğunu fark etmeyebilir. Zira geri çekilme işlemi hızlı değil, çok yavaş gerçekleşir. Sorunun nedenleri farklı olmakla beraber, şüpheleriniz varsa diş hekimine başvurmanız gereklidir.

Gummy Smile gülme veya konuşma esnasında diş etlerinin normalden daha fazla görülmesidir. Bu durumda dişlerin asıl halinden, daha büyük olduğu izlenimi uyanır. Pek çok nedeni olmakla beraber bazı sebepleri şöyledir;

 • Bazı hipertansiyon ilaçlarına sonucunda diş etinin zaman içerisinde büyümesi,
 • Diş eti hastalıklarına bağlı olan inflamasyon,
 • Çenenin üst kısmının dış bölümünde kemik büyümesi,
 • Çenenin üst kısmının vertikal yönde büyüme göstermesi,
 • Diş yüksekliği küçüklüğü,
 • Üst dudağın inceliği,
 • Üst kasının hipermobil durumu,

Bu durumlarda tercih edilen yöntemler vardır. Bunlardan bazıları gingivektomi ile kemik rezeksiyonu bulunduran ya da bulundurmayan apikale kaydırılan flep operasyonlarıdır. Böylece diş eti dokusu alınır ve ön taraftaki dişlerde diş eti seviyesi ayarlanır.

Gummy Smile kapsamında kuron boyu uzatılırken, sonrasında kuron boylarında yamukluğa yönelik işlemler gerçekleştirilir. Diş etlerine simetri verilirken, ön dişlerin de uzunluğu arttırılmaktadır.

Gummy Smile Nasıl Tedavi Edilir?

Gummy Smile tedavisi her hasta için standart uygulanmaz. Her kişinin profiline uygun şekilde hareket edilerek uyumlu planlamalar yapılır.

Öncelikle hastanın diş eti sağlığı muayene edilir. Şayet diş etlerinde problem görülüyorsa ilk olarak bunlarla ilgilenmesi ve çözülmesi şarttır. Benzer olarak hastanın diş tartarları varsa bunlar da temizlenir. Tüm sorunların giderilmesi ardından cerrahi işlemler başlar. Bu esnada gingivektomi ile gingivoplasti beraber kullanılabilir.

Sorunuz mu var?

Bu tedaviyle ilgili her türlü  sorunuzu bize 7/24 sorabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Eğer Gummy Smile ihmal edilirse sadece estetiksel sorunlar görülmez. Aynı zamanda ağız sağlığı süreç ilerledikçe olumsuz etkilenebilir. Ayrıca genel görüntünün de bozulur. Bu nedenle belirtileriniz varsa veya şüpheleniyorsanız uzman diş hekimlerine başvurmanız gerekir.

Diş eti çekilmesi her yaştan bireyler arasında gözlemlenir. Bununla beraber tehlike altında bulunan gruplar mevcuttur. 65 yaş üstü bireyler, sigara ve tütün kullanan kişiler, ailede aynı problemi olanlar, diyabet bunlar arasındadır.

Diş eti çekilmesi bir seviyeye müdahale edilmeden devam ederse ve dişlerin etrafını çeviren sert doku yapıları kalkarsa, diş kaybı görülebilir.

Diş eti problemleri bir takım fiziksel göstergeler bulundurur. Bunlar kendiliğinden veya diş fırçalama esnasında diş eti kanaması, çarpıklaşan, eğrileşen diş yapısı, dişlerde sallanma görülmesi, diş etlerinin geriye çekilmesiyle beraber diş kökünün görülmesi, ağız içerisinde tat bozukluğu, şiş ve kırmızı renkte diş eti, ağızda koku oluşması gibi durumlardır.