Gapped teeth how we close gaps between teeth

Ayrık Diş (Diastema) bozukluğu hem görsel açıdan hem de dişlerin işlevi gereği zararlı olabilir. Genellikle ayrık diş sorunu üst dişlerde görülen problemlerden biridir. Ancak bu durum için farklı nedenler sıralanabilir. Eğer dişlerde sonradan bir ayrılma meydana gelmiş ise bu durum farklı etkenlere bağlı olarak incelenir. Genellikle ayrık diş oluşumu için kemik erimesi veya alt dişlerin çarpması gibi problemler neden olarak gösterilir. Bununla birlikte dilin dişlere yapmış olduğu baskı ile de dişlerde ayrılmalar meydana gelebilmektedir.

Bazı kişilerde doğuştan gelen bir diş açıklığı sorunu görülür. İki diş arasında veya birden fazla dişlerin aralarında bulunan boşluklar genellikle dişlerin büyüklüğü ve diş arkının uyuşmamasından dolayı oluşmaktadır. Genetik olarak da aktarılarak devam eden bir rahatsızlık olan ayrık diş sorunu kısa sürede tedavi edilebilmektedir.

 

Yutkunma sorunları ve dili sürekli olarak dışa itme gibi alışkanlıklar dişler arasında sonradan boşlukların oluşmasına neden olabilir. Aynı zamanda ağız içerisinde yeterli miktarda diş bulunmaması da dişlerin yerinden oynamasına etki edebilir. Bu boşlukları kapatabilmek için farklı tedavi yöntemleri tercih edilmektedir.

Hastanın en uygun tedavi yöntemini tercih edebilmesi için öncelikli olarak durumun genetik mi yoksa sonradan mı meydana geldiğinin tespit edilmesi gerekir. Ayrık diş sorunu için en çok ortodonti ve yaprak porselen ile kompozit dolgu tedavileri tercih edilmektedir. Diş açıklığı tedavilerinde amaç çoğunlukla estetik görünüm elde edebilmek içindir.

Ayrık Diş Neden Olur?

Ayrık dişler kimi kişilerde doğum sırasında meydana gelen komplikasyonlar sonucunda, kimi kişilerde de sonradan meydana gelebilir. Özellikle geçici dişlerin çıkış zamanında üst bölgede ayrılan orta ve kesici dişlerde aralıklar oluşabilir. Ancak bu durum pek çok kişide zaman içerisinde kendiliğinden kapanarak ortadan kalkmaktadır. Eğer kapanmıyor ise farklı sağlık sorunlarının yaşanmasına da neden olabilir. Dişlerdeki aralıkların kapanmaması daha küçük çene yapısının oluşması ve yan kesici dişlerin olmaması gibi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilmektedir.

Kişilerde eğer arka azı dişlerinin bulunduğu yerde herhangi bir kalıcı diş oluşmamış ise kişilerin ön dişleri de geriye doğru hareket edecektir. Bu da dişler arasında boşlukların oluşmasına neden olur.

Ayrık Diş Tedavisi ve Kullanılan Yöntemler

Ayrık diş tedavisi için eğer problem sadece ön dişlerde ise estetik diş tedavi yöntemleri ile kısa sürede sorun giderilebilir. Ancak dişler arasındaki boşluklar daha geniş bir alana yayılmış ise en etkili tedavi yöntemi olarak diş teli ve ortodontik tedavi yöntemleri tercih edilir. Estetik görünüm için genellikle ön dişler arasında boşluklar ve ayrıklıklar tedavi edilmektedir. Dişlerin uyumunu bozan ve kişinin gülüşünü olumsuz etkileyen ön ayrık diş sorunu için kaplamalar yapılarak kısa sürede tedavi edilmesi sağlanır.

Hollywood smile Istanbul

Diş boşluğu için uygulanmış bir porselen lamine tedavisi

Porselen lamine Kaplama Tedavisi

Ayrık diş tedavisi için en çok tercih edilen yöntemlerden biri de porselen lamine uygulamalarıdır. Dişlerde bulunan ayrıklıkların üzerine oldukça ince yapıdaki porselen laminelar yapıştırılarak boşlukların kapatılması sağlanır. Aynı zamanda ayrık diş tedavisi için tercih edilen bu yöntem dişlerdeki şekil ve renk bozukluklarının düzeltilmesinde de oldukça etkilidir.

Lamine kaplama ile ayrık diş tedavisi yapılırken dişlerin aynı hizada olması da sağlanabilmektedir. Oldukça titiz ve hassas bir çalışma isteyen lamine kaplama tedavisi kişilerde ayrık diş sorununun boyutuna göre uzun sürebilir.

Porselen lamine tedavisi yapılırken dişlerin genişliği, duruşları ve konumu gibi birbirinden farklı etkenler bir arada incelenir.

Özellikle 0.1 mm veya 0.2 mm gibi çok ince olacak şekilde kaplama yapılabilir. Uzun yıllar kullanım sunan porselen lamine kaplama uygulaması aynı zamanda diş renklendirmesi ile ilgili de sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Kompozit lamine (Bonding) Uygulaması

Ayrık diş dolgusu kişilere uygulanan hızlı ve en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Kompozit Bonding tedavi yöntemi olarak da bilinen diş dolgusu yöntemi sayesinde tam olarak dişlerin renginde dolgu yapılabilmektedir.

Gerçek diş görünümünün elde edildiği bu tedavi yöntemi sırasında kişiler için herhangi bir uyuşturma işlemi de yapılmasına gerek kalmadan işlem tamamlanır.

Kompozit Bonding tedavi yöntemi uygulanırken en önemli noktalardan biri de dişlerin boyut olarak fazla büyümemesine dikkat etmektir. Diğer dişlerin yapısına göre daha estetik durmasını sağlayacak şekilde dolgu uygulamasının yapılması gerekir.

Porselen diş kaplama tedavi yöntemi ile Kompozit Bonding yöntemi sıklıkla karşılaştırılmaktadır. Ancak her zaman porselen diş kaplamalarının dolgu yöntemine göre çok daha fazla dayanıklı ve sağlıklı olduğunu söylemek mümkündür. Ayrık diş dolgusu tedavi yöntemi diğer tüm tedavi yöntemlerine göre daha ekonomik ve daha hızlı sonuç alabileceğiniz bir seçenek olarak bilinir.

Kompozit Bonding tek seans ile uygulanabilir. Dişlerin renklerinde ayırt edilmemesi sayesinde yüksek performanslı tedavilerden biri olarak tercih edilir.

Hem estetik hem de sağlık açısından dişlere en kolay adapte olabilen kompozitler kompozit bonding tedavisi ile uygulanır. Ancak dişler arasında ciddi kayıplar var ise ve kapatılması gereken boşluklar daha fazla ise kompozit Bonding uygulaması tavsiye edilmez. Tedavi için uygun olan kişilerde ise herhangi bir laboratuar aşamasına gerek kalmadan hemen işlem yapılabilir.

Ortodontik Tedavi

Ayrık diş tedavisi için ortodontik uygulamalar genellikle çocuklarda tercih edilir. Çocukluk döneminde çene bozukluklarının da dişlerdeki diğer çapraşıklıkların da tedavi edilmesi için diş teli uygulanır. Ayrık diş tedavisi için tercih edilen diş teli uygulamaları her zaman başarılı sonuçlar verir. Eğer diş aralarında çok küçük boşluklar var ise ve estetik açıdan sorun oluşturuyorsa küçük uygulamalar ile aralıklar kapatılabilmektedir.

Ortodonti tedavisi içerisinde değerlendirilen diş teli en az 3 ay içerisinde sonuç verebilir. Ancak kişinin diş yapısındaki bozuklukların durumuna göre daha uzun sürede de beklenilmesi gerekebilir. Dişlerdeki aralıkların ve bozuklukların kalıcı olarak diş teli tedavisi ile düzeltilebilmesi için belirli bir süre beklenmesi her zaman daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Ayrık Diş Tedavisi Fiyatları

Ayrık diş tedavisi fiyatları kişi için uygulanacak olan tedavi yöntemine göre farklılık gösterebilmektedir. Tedavi sırasında işlem yapılacak olan dişlerin sayısı da yine fiyatları belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Bonding yöntemi için farklı, porselen kaplama için farklı fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte eğer ayrık diş sorununun giderilmesi için ortodontik bir tedavi yöntemi gerekiyor ise diş teli için farklı ücretler ödeyebilirsiniz.

Hemen Size Özel Fiyatlı
Ücretsiz Tedavi Planınızı Talep Edin!

Uzman hasta temsilcilerimiz tedavi sürecinizi baştan sona ücretsiz şekilde planlamak ve sizi daha yakından tanımak için sabırsızlanıyor.

Telefon

Sizi Arayalım

Sizi Arayalım Formu‘nu doldurarak muhteşem bir gülüşe ilk adımınızı atabilirsiniz. Sağlık danışmanlarımız size en kısa sürede ulaşacak.


    keyboard_arrow_up